Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2023 / 2024.
Terminy dodatkowe, przeznaczone dla osób, które z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogły przystąpić do egzaminu w maju, to: 10, 11 i 12 czerwca.
W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w maju i czerwcu:
Do egzaminu nie przystępuje uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym. Z przystąpienia do egzaminu może być zwolniony:
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Dostosowanie formy egzaminu ósmoklasisty polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy egzaminacyjnych dostosowanych do:
8. Uczniowie z dostosowanymi warunki przeprowadzania egzaminu to uczniowie:
9. Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polega między innymi na:
z matematyki – nie więcej niż o 50 minut,
z języka obcego nowożytnego – nie więcej niż o 45 minut,
10. Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Nie można go również poprawić. Nawet jeśli ktoś uzyska 0 %, wciąż ma zaliczone podejście do egzaminu. Wynik „0%” będzie umieszczony na zaświadczeniu o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W konsekwencji uczeń może mieć mniejsze szanse od innych, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.
https://bip.cke.gov.pl/artykuly/262/2023-2024