Od 5 marca 2021 r. w naszej bibliotece uruchomiliśmy nowy program do obsługi czytelników E-biblio. 1) Każdy czytelnik, po zalogowaniu się do dziennika elektronicznego Librus, może wejść w swoje konto czytelnika po wybraniu modułu E-biblio. 2) Tam, po wpisaniu do wyszukiwarki tytułu, autora lub tematu zainteresowań, każdy znajdzie wszystkie książki z tym związane, znajdujące się w naszej bibliotece, z pełnym opisem bibliograficznym. Następnie, czytelnik uzyska informacje o ilości, dostępności książek i miejscu ich ekspozycji w bibliotece (sygnaturze). 3) Po rozwinięciu okienka ZALOGOWANY w prawym górnym rogu uzyskamy informacje: – w okienku KONTO – o aktualnych wypożyczeniach i terminach zwrotu; – w okienku HISTORIA – o historii wypożyczeń od momentu funkcjonowania programu; – w okienku USTAWIENIA o sobie i swoim logowaniu; 4) W dalszej części znajdziemy regulamin korzystania z serwisu.
Zbiory biblioteki zostały sklasyfikowane wg Uniwersalnej Klasyfikacji
Dziesiętnej /UKD/.
W bibliotece naszej na bieżąco uzupełniane są zbiory z uwzględnieniem zainteresowań i propozycji czytelniczych naszych uczniów. Na zakup dużej ilości lektur i nowości czytelniczych otrzymaliśmy min. dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa, udziału w Projekcie „Minigranty” oraz część zakupów została sfinansowana z inicjatywy Dyrektora Szkoły. W czytelni dostępny jest bogaty wybór czasopism dla uczniów i nauczycieli.
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie. 2. Książki wypożycza się bezpłatnie. 3. Jednorazowo wolno wypożyczyć dwie książki. 4. Nie wolno przetrzymywać książek, bo czekają na nie inni czytelnicy. 5. Wypożyczone książki należy szanować. 6. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zwrócić uwagę bibliotekarza na ewentualne uszkodzenia. 7. W bibliotece obowiązuje cisza. 8. Na trzy tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wszystkie książki winny być obowiązkowo zwrócone do biblioteki. 9. Książkę zagubioną lub zniszczoną winien uczeń odkupić.
Biblioteka stanowi nowoczesną pracownię z systemem komputerów pracujących w sieci. W czytelni znajduje się 5 stanowisk komputerowych, w tym 1 dla pracowników biblioteki oraz 4 dla uczniów z dostępem do Internetu. Komputery przeznaczone do korzystania przez uczniów zawierają nowoczesny zestaw słowników i encyklopedii multimedialnych, a użytkownicy zobowiązani są do korzystania z nich wyłącznie w celach edukacyjnych.
Nauczyciele bibliotekarze prowadzą bogatą działalność, aby zachęcić uczniów do czytelnictwa, włączają się w różnorodne imprezy prowadzone na terenie szkoły oraz lokalnego środowiska. Są to: – Wycieczki na lekcje biblioteczne do biblioteki Miejsko-Powiatowej – Święto szkoły-wystawa w czytelni poświęcona Adamowi Mickiewiczowi – Konkursy czytelnicze na szczeblu szkolnym i międzyszkolnym – Dzień Otwarty Szkoły – Szkolne konkursy literackie i poetyckie – Systematyczna współpraca z bibliotekami szkolnymi wszystkich szkół naszego miasta, – Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną I Biblioteką Miejsko-Powiatową – Szkolne wystawy czytelnicze oraz inne związane z harmonogramem ważnych wydarzeń
Biblioteka prowadzi aktywną działalność wśród uczniów. Tradycją jest coroczne obchodzenie „Dnia Głośnego Czytania”, przygotowanie uroczystości ,,Pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki”, „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”, obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych oraz „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”.
Promocja czytelnicza: Biblioteka to centrum edukacji czytelniczej, dlatego zachęcamy i zapraszamy naszych czytelników do wspólnej zabawy i nauki min. poprzez udział w: projekcie „Jak nie czytam, jak czytam” „Zakochaj się w książce”, a mianowicie: – Dniu Głośnego Czytania – „Cytatowych podchodach” – „„Książka na receptę” – Wystawie prac szkolnego konkursu plastycznego pt. „Książka jest fajna i kropka” – „Dniu Pluszowego Misia”- została przygotowana wystawka książek przedstawiających misia jako główną postać oraz czytanie wybranych przez chętnych czytelników fragmentów tekstu z książki „Kubuś Puchatek”. – Szkolnym konkursie literackim „Mój wiersz o Misiu” – „Adwentowym Zawrocie Głowy” – Konkursie wiedzy o „Opowieści wigilijnej” – „Randka w ciemno z książką, czyli zakochaj się w książce, nie tylko w Walentynki” – „Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego” – Prezentacji twórczości uczniów „I Ty możesz być pisarzem” – Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci”
W naszej bibliotece udostępniona jest literatura w języku ukraińskim.
W dalszym ciągu będziemy promować czytelnictwo poprzez prowadzenie ciekawych, różnorodnych form w pracy zespołowej i indywidualnej naszych czytelników. Czytanie kształtuje wewnętrzny świat dziecka, pomaga budować jego system wartości i odróżniać dobro od zła. Uczy także priorytetów i wyzwala marzenia, gdyż czytanie, to coś więcej niż tylko sposób na spędzenie wolnego czasu. W dalszym ciągu będziemy wdrażać uczniów do propagowania czytelnictwa wśród rówieśników i aktywizować pracę z uczniami, gdyż jak powiedziała Wisława Szymborska:
„CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA, JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA”.