W dniach 18 – 23.09.2022 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli przygodę z Pomorskimi Warsztatami Naukowymi na Uniwersytecie Gdańskim.
Nasza drużyna składająca się z uczniów 7 i 8 klas pod opieką Justyny Dzierżak i Anny Jabłońskiej miała okazję uczestniczyć w zajęciach rozwijających wiedzę i umiejętności z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, humanistycznych, artystycznych oraz krytycznego czytania, dyskutowania i słuchania.
Na uczelni gdańskiej zagościło ok. 500 młodych ludzi ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Noclegi zapewniły Domy Studenckie przy ul. Polanki.
Przedsięwzięcie zorganizowane było na najwyższym poziomie, dobrze wykorzystano czas na zajęcia. Opiekunem organizacyjnym była pani dr Barbara Wolnik, która zaplanowała dla 13 grup „Szerokich Horyzontów” ponad 900 godzin dydaktycznych na wydziałach biologii, chemii, matematyki, fizyki, historii i dopięła plan na „ostatni guzik”.
Nasi uczniowie brali aktywny udział w 22 formach edukacyjnych – wykładach i laboratoriach. Mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z prawdziwym życiem studenta. Uczestniczyli w zajęciach od 9.00 do 21.00.
Między zajęciami oczywiście było tez coś dla ciała. Wspaniałe posiłki w formie cateringu przygotowywała restauracja „Oregano”.
Wspomnieniem, które budzi uśmiech wśród uczestników warsztatów, jest słynne pytanie, jednego z naszych uczniów:
„Czy można prosić o więcej części stałych w zupie?”
Nauka w różnych formach, z nowymi ludźmi, w nowym nieznanym miejscu zawsze przynosi nieoczekiwane efekty.
„Gry, które opowiadają historie”, „Tajne przez poufne, czyli co Cezar wiedział o szyfrowaniu” – to tytuły przykładowych spotkań, w których uczestniczyli nasi uczniowie.
Mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Emigracji w Gdyni.
W budynku dawnego Dworca Morskiego uczestniczyliśmy w aktywnych zajęciach edukacyjnych w muzeum, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki. Zwiedziliśmy port i poznaliśmy historię Gdyni oraz losy wielu Polaków, którzy wyruszali w świat za chlebem i w poszukiwaniu wolności oraz lepszego życia.
Naszą grupę spotkała niezwykła przyjemność – oprowadziła nas po muzeum organizatorka tej wystawy.
Plan pobytu przewidywał także zajęcia dodatkowe do wyboru przez ucznia w godzinach wieczornych. Nasza grupa „Horyzonty 7” uczestniczyła we wszystkich wykładach.
Zainteresowanie i entuzjazm niektórych naszych uczestniczek został nagodzony wspólnym zdjęciem z prowadzącym wykład.
Na czwartkowy wieczór dla wszystkich uczestników zaplanowano wizytę w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zadbano o nasze mózgi i obszary przyjemności duchowej.
To niewyobrażalne przeżycia, kiedy 500 osób wsiada do jednej SKM-ki.
Obejrzeliśmy w teatrze „SOMETHING ROTTEN” – sztukę, która pozwoliła na odpoczynek.
Pięknie wyśpiewany, przetańczony wieczór – dziękujemy za ten mile spędzony czas.
W trakcie zajęć dla uczniów prowadzonych przez kadrę dydaktyczną UG nauczyciele, którzy z młodzieżą przyjechali do Gdańska, mieli możliwość uczestniczyć w przeznaczonym dla nich kursie doskonalącym. „TIK w edukacji” prowadzony przez dra Wojciecha Glaca, prof. UG wzbudził niezapomniane wrażania na nauczycielach.
„Gładko jak po maśle i celnie w punkt…” – tak można podsumować nasz pobyt w uczelnianych progach. To było niezwykłe zaproszenie do świata nauki. Pomorskie Warsztaty Naukowe finansowane z Funduszy Europejskich Program Regionalny i Fundusz Społeczny oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zmieniły spojrzenie wielu uczniów na naukę. Słowami Marii Skłodowskiej – Curie kończymy relację z naszej naukowej przygody. Mamy nadzieję, że niektórzy z nas będą dalej kontynuować naukowe podboje. Wspólnie spędzony czas pozwolił na doświadczanie, eksperymentowanie, ale również na nawiązywanie nowych przyjaźni i zadbanie o relacje koleżeńskie.
„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”
Szczególne podziękowania dla pani dyrektor Stanisławy Wojtackiej, która zapewniła nam bezpieczny transport na warsztaty i powrót do domu.
Polecam zapoznać się z prezentacją wykonaną przez uczestników wyjazdu – „Widziane okiem uczestników Pomorskich Warsztatów Naukowych na UG”.