Spotkanie z zawodnikami MMTS Kwidzyn
W piątek 26 maja odbyło się spotkanie naszych uczniów z klas 1 -3 z zawodnikami MMTS Kwidzyn. Zawodnicy propagowali zdrowy i aktywny styl życia, przypomnieli dzieciom o konieczności spożywania zdrowego śniadania. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali dobrych rad, zadawali ciekawe pytania, a na zakończenie otrzymali autografy. To było bardzo ciekawe spotkanie.
TYDZIEŃ ZDROWIA
W ostatnim tygodniu kwietnia odbył się kolejny już Tydzień Zdrowia. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej. Mieli możliwość przypomnieć sobie zasady higienicznego trybu życia (prezentacje multimedialne). Odbyły się zajęcia na temat zdrowego odżywiania z wykorzystaniem piramidy żywienia. Na korytarzach szkolnych odbywały się pokazy tańca nowoczesnego. Uczennice klas starszych mierzyły ciśnienie tętnicze oraz obliczały chętnym uczniom BMI. Na gazetkach ściennych pojawiły się plakaty i prace plastyczne o zdrowym i aktywnym stylu życia, wykonane przez uczniów. Podczas trwania Tygodnia Zdrowia odbyły się następujące konkursy:
- Konkurs dla klas I-III:
– „Higiena ważna rzecz, brudowi powiedz precz!” lub „ Higiena to ważna sprawa, dobrego zdrowia podstawa”- konkurs plastyczny. - Konkursy dla klas IV-VIII:
– przygotuj lapbook, w którym przedstawisz zasady zdrowego i higienicznego trybu życia, bądź kreatywny, poszukaj ciekawostek. - „ Zamiast frytek i coli-zjedz trochę rukoli”- talerz pełen zdrowia. Zrób zdjęcia zdrowego posiłku, który potrafisz przygotować, zabawne kanapki, kolorowa sałatka itp. Podziel się przepisem. Jeżeli chcesz, możesz nakręcić filmik na którym zaprezentujesz swoje kulinarne umiejętności.
- Konkursy dla klas I-VIII:
– konkurs na rzeźbę z owoców i warzyw- kolejna edycja smacznego i zdrowego konkursu. - „ Zamiast grać na komputerze, lepiej jeździć na rowerze”- pochwal się, jak aktywnie spędzasz czas. Zdjęcia lub filmik.
Dziel się Uśmiechem
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach programu profilaktycznego ,,Dziel się Uśmiechem”. Program był realizowany od października do marca. Tematyka zajęć dotyczyła min. prawidłowej higieny jamy ustnej, jak zapobiegać próchnicy, jak zbudowany jest ząb. W ramach zajęć uczniowie klasy 3 d odwiedzili gabinet stomatologiczny.
Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka promująca zdrowe odżywianie w języku angielskim…brawo!!!
Wiesz, co jesz…
Promować zdrowe odżywianie można także grając w ciekawą grę edukacyjną ,,Wiesz, co jesz…” Uczniowie bardzo chętnie z niej korzystają…można rzec – zdrowa rywalizacja na zdrowe posiłki.
Żyj aktywnie, zdrowo i kolorowo!
W klasie 1 a odbywają się zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej ,,Żyj aktywnie, zdrowo i kolorowo!” Uczniowie z pomocą prowadzącej zajęcia p. Izabeli Wójcik realizują zadania dotyczące zdrowego stylu życia. Wykonane prace prezentują na gazetce ściennej.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Od 2004 roku w lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem „DZIAŁAJMY RAZEM”.
W związku z tym w klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci internetowej oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spektaklu, pt. „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”. Uczniowie podczas lekcji wykonali również plakaty dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursie na model przestrzenny komputera. Poniżej prace niektórych uczniów:
Standardy Szkoły Promującej Zdrowie
Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:
- Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
- Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
- Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
- Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
Są to standardy jakości pracy szkoły w zakresie promocji zdrowia. Standardy te spełniają dwie funkcje:
- Wyznaczają główne kierunki pracy(cechy) SzPZ. Opisują one jej model oraz specyfikę wyróżniającą te szkoły od innych, które nie podjęły się tworzenia SzPZ.
- Stanowią punkt wyjścia do programowania ewaluacji SzPZ, czyli sprawdzania, w jakim stopniu szkoła zbliża się do poziomu, który można by uznać za „idealny”.
ZESPÓŁ DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA:
- Izabela Wójcik – szkolny koordynator, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej;
- Eliza Borecka – Sobczak – nauczycielka przyrody, biologii;
- Elżbieta Lachowicz – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej;
- Karolina Bukowska – pedagog szkolny;
- Przemysław Maluchnik – nauczyciel wychowania fizycznego;
- Pielęgniarka szkolna;
Działania Szkoły Promującej Zdrowie
Nasza szkoła już od 2016 r. uczestniczy w programie Szkoła Promująca Zdrowie.
- W ciągu roku szkolnego podejmowany jest szereg działań mających na celu zwiększenie aktywności fizycznej uczniów i ich rodzin, propagowanie zdrowego stylu życia – projekty, turnieje, konkursy, programy profilaktyczne, imprezy szkolne i klasowe.
- Ścisła korelacja działań z programem Wychowawczo-Profilaktycznym Szkoły.
- Współpraca rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz psychologa szkolnego w celu szybkich interwencji w przypadkach zaobserwowania zachowań ryzykownych u dzieci, młodzieży.
Oto najważniejsze z zaplanowanych działań na rzecz promocji zdrowia:
1.Udział w akcjach (cyklicznie):
– „Śniadanie daje moc”;
– „Światowy Dzień Życzliwości”;
– „Wiosenna promocja zdrowia”;
– „Jesienna promocja zdrowia”.
- Udział w programach rządowych „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa w szkole”.
- „Tydzień zdrowia”- propagowanie zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania.
- Międzynarodowy Dzień Zdrowia.
- „Dzień Otwartej Szkoły” – promowanie zdrowych nawyków żywieniowych także wśród społeczności lokalnej.
- Realizacja programu profilaktycznego „Dziel się uśmiechem” w klasach 1-3;
- Szkolny konkurs – „Rzeźba z warzyw i owoców”;
- Szkolny konkurs na hasło promujące zdrowie.
- Spotkania z pielęgniarką szkolną, stomatologiem, pediatrą.
- Propagowanie picia wody z zainstalowanych kraników na korytarzach szkolnych.
- Realizacja elementów programu „Zdrowo jem, więcej wiem” w klasach I-III;
14.„Graj w zielone”- hodowla sałaty, rzeżuchy, szczypioru, koperku.
15.Realizacja programu wychowawczo-profilaktycznego „Spójrz inaczej” ;
16.Działanie Szkolnego Koła PCK i Klubu „Wiewiórka”;
17.Udział całej społeczności szkolnej w akcjach: „Rodacy Bohaterom – paczki dla Kresowiaków” i „Nie jest kolorowo – zbiórka przyborów szkolnych dla polskich uczniów na Litwie”;
18.Innowacja pedagogiczna „Żyj, aktywnie, zdrowo i kolorowo!”-realizacja zajęć dla klas 1;
19.Warsztaty kulinarne – „Słodycze bez cukru”;
- Jestem bezpieczny:
1.Spotkanie z policjantem, strażnikami miejskimi;
2.Bezpieczna droga do i ze szkoły – pogadanki, zajęcia, ćwiczenia praktyczne na przejściach dla pieszych;
3.Bezpiecznie z Kubusiem Puchatkiem – program edukacyjny dla klas I;
4.Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu -„Bezpieczni w sieci”;
5.„Bezpieczeństwo warunkiem zdrowia”- pogadanka;
6.Zdobywamy kartę rowerową;
7.Uczymy się ratować życie – warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
8.Dobre rady na bezpieczne ferie zimowe;
9.Dobre rady na bezpieczne zabawy wakacyjne – bezpieczeństwo nad wodą, w górach i w lesie” – pogadanki, prezentacje multimedialne.
- Dobrze czuję się w szkole:
1.Przeciwdziałanie przypadkom stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wśród uczniów- pogadanki na lekcjach wychowawczych, spotkania z pedagogiem i psychologiem szkolnym;
2.Szkolny konkurs na najsympatyczniejszego ucznia;
- Z higieną za pan brat:
1.Pogadanki na temat prawidłowego dbania o zęby;
2.Udział uczniów we fluoryzacji ustnej;
3.Higiena okresu dojrzewania- pogadanki;
4.Zajęcia z programu profilaktycznego „Jesteśmy kobietkami”.
- Dbając o Ziemię dbasz o zdrowie:
- Udział w akcji „Sprzątanie świata”;
- Międzynarodowy Dzień Wody – zajęcia edukacyjne, pogadanki, prezentacje multimedialne;
- Dzień Ziemi – zajęcia edukacyjne, prezentacje multimedialne, konkurs plastyczny;
- Ruch to zdrowie:
1.Udział w zawodach sportowych,
2.Konkurs na najlepszego sportowca kl. III, kl. VIII;
3.Dzień Sportu – gry i zabawy ogólnorozwojowe;
4.Wycieczki szkolne, ogniska integracyjne -propagowanie aktywnego wypoczynku i rekreacji. Integracja poprzez aktywność fizyczną;
5.Zajęcia na basenie – uczestnictwo uczniów klas II – III w nauce pływania;
6.Zajęcia taneczne dla uczennic kl. II – VI;
Sportowe sukcesy
Półfinał wojewódzki dziewcząt w tenisie stołowym w składzie Amelia Stefaniak i Basia Marcheluk. Dziewczęta zajęły pierwsze miejsce i awansowały do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 30.11.2022 w Miechucinie.
Gratrulujemy!
Warsztaty kulinarne – zdrowe słodycze
Przez 2 dni w naszej szkole odbywają sie warsztaty, na których uczniowie zdobywaja wiedzę jak można wyprodukować zdrowe słodycze. Wysłuchają pogadanki o tym, w jaki sposób cukier wpływa na nasze zdrowie, co to jest cukrzyca. Zajęcia bardzo ciekawe i bardzo…słodkie…
ŚNIADANIE DAJE MOC!!!
Uczniowie klas 1a i 3a uczestniczyli w zajęciach na temat wartości odżywczych produktów i potrzeby spożywania zdrowego śniadania. To śniadanie daje nam moc na kolejne wyzwania w ciągu dnia!!!
Ulubione zajęcia na basenie. Uczniowie klasy 3d.
Spacerując po parku też można poćwiczyć…uczniowie klasy 3d z panią Anią…
Kolorowe, zdrowe, warzywno-owocowe prace plastyczne klas 2a, 2b, 2d.
Wycieczka do Krastud.
W październiku uczniowie klas 1a i 1c wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Krastudach. Dzieci uczestniczyły w zajęciach tworzenia zabawek z darów jesieni, jeździły konno oraz uczestniczyły w wykopkach ziemniaków. Poznały historię sprowadzenia ziemniaków do Polski. Dowiedziały się o wartościach odżywczych ziemniaków, ale również dyni, kalarepy, jarmużu. Na zakończenie zajęć posmakowały pieczonych w ognisku ziemniaków. Wycieczka była bardzo udana, ciekawa i wszyscy dobrze się bawili.
Jadalne rzeźby
Podczas „Tygodnia Zdrowia” ogłoszony został konkurs promujący zdrowe odżywianie zatytułowany „Jadalne rzeźby”. Do konkursu zgłoszone zostały 34 prace. Wszystkie wspaniałe i niezwykle pomysłowe. Nic dziwnego, że nie udało wyłonić się zwycięzcy. Dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Poniżej lista uczniów, którzy otrzymają nagrodę oraz pamiątkowy dyplom. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Gratulujemy kreatywności i liczymy na Wasze zaangażowanie przy okazji kolejnych konkursów.
1.Piotr Krupa
2.Maja Kołodziejczyk
3.Michał Madej
4.Ewelina Szumacher-Szulc
5.Mateusz Mroczkowski
6.Oliwia Cielanowicz
7.Miłosz Madej
8.Mikołaj Madej
9.Maciej Strzelec
10.Brian Gwiazda
11.Lena Marcinkowska
12.Marta Sodoma
13.Jan Sadowski
14.Weronika Grabiec
15.Dominik Pomierski
16.Filip Jachimowski
17.Hania Kaczmarek
18.Oskar Obuchowski
19.Wiktoria Doliwa
20.Nela Doliwa
21.Oliwier Siwek
22.Marcel Netkowski
23.Sara Jackiewicz
24.Jagoda Zardzewiała
25.Emilia Gryń
26.Zuzanna Janeczek
27.Ola Stanek
28.Filip Kujawa
29.Olek Sokołowski
30.Borys Bodziuch
31.Jakub Dolecki
32.Tomasz Krajniewski
33.Bartosz Bodziuch
34.Lena Gwiazda
35.Oliwier Oleszczak
Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie można podziwiać część prac konkursowych.
WSPIERAM DUCHEM – POMAGAM, BO UMIEM, IDZIEMY DALEJ.
W czwartek 19 maja, odwiedzili naszą szkołę uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie wraz z opiekunami w celu przeprowadzenia warsztatów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora AED według międzynarodowych wytycznych dotyczących resuscytacji podczas realizacji projektu WSPIERAM DUCHEM – POMAGAM, BO UMIEM, IDZIEMY DALEJ. W szkoleniu wzięli udział uczniowie klas starszych. Bardzo dziękujemy za możliwość skorzystania z kolejnych warsztatów, które uświadamiają i pomagają podjąć właściwą decyzję o ratowaniu życia osobom potrzebującym.
PODZIEL SIĘ UŚMIECHEM!
W ciągu roku szkolnego najmłodsi uczniowie naszej szkoły, z klas I, uczestniczyli w zajęciach z programu PODZIEL SIĘ UŚMIECHEM! Nauczyciele wychowawcy prowadzili zajęcia według otrzymanych scenariuszy. Uczniowie pracowali z wykorzystaniem książek przekazanych im w ramach programu. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem, a uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
TYDZIEŃ ZDROWIA 2022r.
W ostatnim tygodniu kwietnia odbył się w naszej szkole TYDZIEŃ ZDROWIA. Jak zawsze był to czas pełen ciekawych zajęć, gier i zabaw na temat zdrowego stylu życia. Każdy dzień miał przyporządkowany kolor i tak:
-poniedziałek (kolor zielony) – „Wiem co jem!” tworzono prace plastyczno-techniczne i prezentowane były na tablicach ściennych lub drzwiach sal lekcyjnych;
-wtorek (kolor żółty) – uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej (kl.I-III) oraz jak bezpiecznie korzystać z uroków zabaw nad akwenami wodnymi (kl.IV-VII);
-środa (kolor czerwony) – wspólne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu;
-muzyczny czwartek (kolor pomarańczowy) – aerobik dla wszystkich chętnych, na korytarzach szkoły i w auli;
– piątek (dzień wszystkich kolorów) – pogadanki, prezentacje multimedialne, krzyżówki, zagadki dotyczące zdrowia.
W ciągu tygodnia odbył się konkurs na „Jadalną rzeźbę” wykonaną z warzyw i owoców. Cieszył się on sporym zainteresowaniem. Była także możliwość zmierzenia ciśnienia, obliczenia swojego BMI.
ŚNIADANIE DAJE MOC!
Doskonale wiedzą o tym uczniowie klasy 2c. W związku Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia każdy przygotował swoją propozycję zdrowej kanapki na drugie śniadanie. Wspólnie stworzyliśmy piramidę zdrowia.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
8 listopada 2021r. uczniowie klasy 3 d uczestniczyli w zajęciach promujących zdrowe odżywianie. Samodzielnie przygotowali zdrowe, smaczne, kolorowe kanapki. Wspólnie zjedliśmy drugie śniadanie. ŚNIADANIE DAJE MOC!!!
Wspólny posiłek 2d
Wiecie, że śniadanie daje moc? My wiemy. Mieliśmy okazję się o tym przekonać. Na drugie śniadanie oprócz naszych kanapek, jedliśmy suszone morele, śliwki, daktyle, winogrona i mini marchewki. Uczyliśmy się również nakrywać do stołu. Wiemy też, że posiłek zjedzony w gronie koleżanek i kolegów lepiej smakuje!
Zdrowa przekąska
Dzieci z kl. 2d wiedzą dobrze, że owoce i warzywa mają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego postanowiły samodzielnie stworzyć zdrową przekąskę z ulubionych owoców. Wspólne przygotowanie pachnącego posiłku, a później jego degustacja, przysporzyły wszystkim wiele radości.
,,Zdrowie zaczyna się od kuchni”
Uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Literackim ,,Zdrowie zaczyna się od kuchni”. Należało stworzyć książkę kucharską. Wszystkie prace wymagały wielkiego wysiłku, nakładu pracy oraz pomysłowości. Przedstawiamy prace, które zostały wysłane na konkurs.
Tydzień zdrowia w SP4
Każdego roku w naszej szkole świętujemy „Tydzień zdrowia”. Podobnie było i tym razem. Uczniowie klas 1-8 zaproszeni zostali do udziału w konkursie. Spośród nadesłanych prac wybrano te najciekawsze i najbardziej kreatywne. Wybór był niesamowicie trudny, ponieważ wszystkie były wprost rewelacyjne, kolorowe, a nawet przepyszne i z pewnością zdrowe! Uczniowie biorąc udział w konkursie mieli do wyboru trzy kategorie, z których każda dotyczyła innego zagadnienia związanego z promocją zdrowia. Niechże hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu będzie to zaproponowane przez uczestniczkę Julię Skrajewską z klasy 6c: „Jedz warzywa i owoce będziesz miał witamin moce.”
Poniżej prezentujemy listę laureatów konkursu „Tydzień zdrowia w SP4”:
Kategoria I „Jadalna rzeźba”- zdrowe odżywianie
Melisa Modliszewska 2b
Wiktoria Piotrowska 2c
Zuzanna Grzemska 2d
Julia Skrajewska 6e
Paweł Piotrowski 6e
Zofia Ossowska 6e
wyróżnienia: Bartosz Świerzyński 4b, Max Świerzyński 7b,
Kategoria II: „Ruch to zdrowie”- przyrodniczy spacer
Miłosz Szostek 1d
Miłosz Madej 2 c
Wiktoria Doliwa 3 c
Zofia Kozłowska 5a
Tymoteusz Więckowski 5 a
Aleksandra Kozłowska 6 c
Nela Doliwa 6 e
Milena Chról 8c
wyróżnienia: Mikołaj Madej 7a ,Ewelina Szumacher-Szulc 7 b, Lena Gabriel 7b,
Katergoria III: -„Okaz zdrowia” – praca plastyczna prezentująca zdrowy tryb życia
Małgorzata Szostek 6d
Nadia Makos 6e
Dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i osobom wyróżnionym.
Postacie z warzyw i owoców
Na kolejnych zajęciach w kl.2 d, na których rozmawialiśmy o zdrowym trybie życia powstały postacie z warzyw i owoców.
Talerz zdrowia
„Szkoła promująca zdrowie”. Uczniowie klasy 2d wykonali prace TALERZ ZDROWIA w trakcie Tygodnia Zdrowia w naszej szkole. W galerii zdjęć prace plastyczne TALERZ ZDROWIA na zajęciach zdalnych.
Gadu- gadu o cukrzycy
Klasa Id gościła na zajęciach panią pielęgniarkę, która w przystępny sposób opowiedziała dzieciom, czym jest cukrzyca, jak można ją rozpoznać, leczyć i jak sobie z nią radzić w życiu codziennym.
Nasza koleżanka, mająca cukrzycę typu 1, pokazała nam urządzenia (gleukometr i pen) oraz pompę, z których korzysta. Przyniosła również książeczki, z którymi zapoznała nas pani, a bohaterką jest mała małpka Koko, chorująca na cukrzycę.
Dzięki tym wszystkim wiadomościom wiemy, że musimy wspierać naszą szkolną koleżankę i w razie potrzeby służyć jej pomocą.
Rozmowy o zdrowiu
W ostatnich dniach kl. IIId realizowała tematy o zdrowiu. Dzieci poznały przysłowia i powiedzenia z nim związane. Wykonały z pomocą rodziców plakaty dot. zdrowej żywności. Dowiedziały się jakie produkty należy jeść, a jakich unikać. Na zajęciach gościliśmy szczególnego gościa, jakim była nasza pani pielęgniarka. Pani Danuta przypomniała nam zasady zdrowego odżywiania się. Mówiła o tym, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi młodego organizmu, co go hartuje i wzmacnia. Dzięki spotkaniu poznaliśmy różne witaminy i dowiedzieliśmy się, w jakich produktach występują i na co wpływają. Szczególną uwagę zwróciła na przestrzeganie higieny osobistej, zwłaszcza na częste mycie rąk.
Bardzo dziękujemy naszej pani pielęgniarce i postaramy się pamiętać o tym, czego się nauczyliśmy.
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
W styczniu 2020r. Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie, odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Konkurs składa się z czterech etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie Miłosz Dawert, Zosia Przekwas oraz Oliwia Bizewska.W etapie rejonowym miejsce uzyskała się Oliwia Bizewskai tym samym zakwalifikowała się do do kolejnego, okręgowego etapu konkursu. Gratulacje !
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o AIDS
W naszej szkole, pod koniec listopada, odbył się pierwszy etap Konkursu Wiedzy o AIDS i chorobach przenoszonych drogą płciową. Dwie uczennice, które zdobyły najwyższą liczbę punktów, przeszły do kolejnego etapu konkursu. W grudniu w kwidzyńskiej Szkole Podstawowej z oddziałami Sportowymi odbył się ostatni etap konkursu. Nasze uczennice zdobyły: Oliwia Bizewska – II miejsce, Dagna Więckowska V – miejsce. Gratulacje dla naszych uczennic !
Drugie śniadanie w klasie IIId
Dnia 13 listopada klasa IIId przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji dot. zdrowego odżywiania – Śniadanie Daje Moc!. Dzieci miały okazję wspólnie zjeść drugie śniadanie, porozmawiać o przygotowywaniu zdrowych posiłków i o urozmaicaniu ich różnymi dodatkami. Na stole pojawiły się suszone pomidory, śliwki, orzechy, kapary, marynowana papryka, oliwki, surowe warzywa i owoce. Wspólny posiłek przysporzył wszystkim wiele radości.
Śniadanie daje moc
W czwartek 7 listopada uczniowie klas 1d, 1c, 2a, 2c, 3c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej zdrowe odżywianie pod hasłem „Śniadanie daje moc!” Wspólnie wykonali pyszne kanapki, sałatki i zdrowe przekąski. Na zakończenie, oczywiście wszyscy razem, zjedli przepyszne drugie śniadanie. Smacznego!!!
Wizyta przedszkolaków.
We wtorek 5 listopada, uczniowie klasy 1 d gościli na swojej lekcji przedszkolaków z przedszkola „Jedyneczka”. Na zajęciach poruszane były zagadnienia dotyczące zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania, zawartości witamin w warzywach i owocach. Wspólnie wykonana została praca plastyczna. Bardzo dziękujemy przedszkolakom za to, że nas odwiedzili i mieliśmy możliwość wspólnej nauki i zabawy. Pozdrawiamy Was serdecznie!!!
Podsumowanie Roweriady 2019
W październiku koło rowerowe Szybkie Jednoślady udało się na kolejny rajd rowerowy. Po pokonaniu urokliwych terenów leśnych w okolicach Kwidzyna dotarliśmy na metę – parking na Miłosnej. Na miejscu odbyło się szereg konkursów, ognisko z kiełbaskami oraz otrzymaliśmy ciepłą zupę. Nasze koło otrzymało kolejny rok z rzędu puchar Roweriady. Konkursy: II m – Julka Sztadelmajer, Im – Karol Słomski.
„Zdrowie na talerzu”
W ramach programu Szkoły Promujące Zdrowie nasze działania realizują hasło ”Zdrowie na talerzu”. Hasło to zmierza do poprawy złych nawyków żywieniowych naszych uczniów. We wrześniu podczas uroczystego apelu klas I – III powitaliśmy jesień. Zorganizowano wówczas wystawę owoców i warzyw oraz ich przetworów. Klasa I b przygotowała gazetkę szkolną z witaminami (owocami i warzywami) zamkniętymi w słoikach. Prace plastyczne były pretekstem do rozmów na temat zdrowego odżywiania oraz konieczności spożywania warzyw i owoców.
Anna Kamola
Spacer do leśniczówki
26 września uczniowie klasy VIa w ramach akcji „Szkoła promująca zdrowie” odwiedzili Szkołę Podstawową w Liczu, gdzie razem z tamtejszą klasą VI wyruszyli w kierunku Leśniczówki Ośno. Tam spotkali się z panem leśniczym Krzysztofem Lipińskim, który opowiedział uczniom o swojej pracy i o tym jak zachowywać się w lesie.
Spacer zakończony został ogniskiem a uczniowie z obu szkół nawiązali przyjazne relacje. Stworzono nawet zespół Sowa Team, który postawił sobie za punkt honoru zdobyć ogromną kanię rosnącą w ogrodzie pana leśniczego.
no images were found
Bicie rekordu w przywracaniu akcji serca z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Akcji Serca
Dnia 16 października 2019 w naszej szkole odbyło się wspólne bicie rekordu w przywracaniu akcji serca z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Akcji Serca. W rekordzie wzięły udział klasy 3 z naszej szkoły i 10 wolontariuszy z klas 7. Akcja trwała od 12.00 do 12.30.
Letni rajd rowerowy
Szybkie Jednoślady we wrześniu (21 września 2019 r.) wyruszyły na swój pierwszy, tego roku szkolnego, rajd rowerowy. Meta rajdu znajdowała się w Krzykosach. Na miejscu, jak zwykle szereg atrakcji: ciepła zupa, ognisko z kiełbaskami oraz wiele konkursów: Im – Janek Słomski, II m – Bartek Kołakowski, III m – Kuba Nowicki.
Ogólnopolski maraton rowerowy
To już kolejny raz uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolski Maratonie Rowerowym Lang Team (28 września 2019 r.). Chłopcy Janek i Karol Słomscy oraz Janek Gawroński razem z opiekunem przejechali sprawnie wyznaczona trasę w maratonie.
Tydzień zdrowia
W dniach 1 –5 kwietnia 2019 roku w naszej szkole realizowany był projekt pod nazwą ”TYDZIEŃ ZDROWIA”. Głównym celem akcji było propagowanie zdrowego stylu życia. Uczniowie poznali zasady właściwego odżywiania się, poszerzyli wiedzę na temat zdrowej żywności oraz podejmowali działania zmierzające do integracji społeczności szkolnej. W projekcie wzięli udział uczniowie z klas I – VIII, a wychowawcy klas byli odpowiedzialni za poszczególne zadania.
więcej informacji: kliknij!
no images were found
Zdrowe przekąski klasy IIa
no images were found
Zdrowy poczęstunek w czasie dnia otwartego szkoły
no images were found
Owocowe szaszłyki w klasie Ic
no images were found
Zdrowe śniadanie
no images were found
Nasza szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia, podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Działania te łączą nas z siecią szkół promujących zdrowie, dlatego projekt ten wydał się nam idealnym dla kontynuacji naszej pracy.Projekt „Szkoła Promująca Zdrowie”
Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie „wyrosła” z ogólnych założeń promocji zdrowia, rozwijanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej. W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom. Obecnie przyjęto, że:
Szkoła
- Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje – nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
- Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
- Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania
„zdrowych” wyborów.
Promująca
- Tworząca warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
- Umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach na rzecz zdrowia.
Zdrowie
- Ma cztery wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii.
- Decyduje o jakości życia ludzi obok wykształcenia i warunków ekonomicznych.
Na podstawie opracowanych standardów przyjęto następującą definicję Szkoły Promującej Zdrowie oraz opracowano nowy model takiej szkoły.
Definicja szkoły promującej zdrowie!
Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
- dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- podejmowaniu przez jej członków inicjatyw na rzecz zdrowia.
Szkoła Promująca Zdrowie – koncepcja i strategia – standardy
Szkoła Promująca Zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego
i ponadto:
- 1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.
2. Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie promocji zdrowia.
3. Prowadzi edukację zdrowotną całej społeczności szkolnej i dąży do zwiększenia jej skuteczności.
4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:
– zdrowiu i rozwojowi społeczności szkolnej,
– osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspieraniu ich poczucia własnej wartości,
– uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej i osób ze społeczności lokalnej.
5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające ich zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu.
Właściwe odżywianie
Dbając o zdrowie dzieci – o ich prawidłowe odżywianie, zapewnienie odpowiednich warunków do pracy i wypoczynku, wpajanie nawyków higienicznych, zapobieganie chorobom, unikanie zagrożeń w postaci używek, szkodliwych nawyków i nałogów – przyczyniamy się do budowania zdrowego i silnego społeczeństwa.
O tym, że aby być zdrowym, trzeba się właściwie odżywiać, wiedzą zapewne wszyscy. Niestety, nie wszyscy starają się tę wiedzę pogłębiać i wykorzystywać. Nieracjonalne żywienie dzieci, m.in. przekarmienie albo niedożywienie, powoduje częstsze infekcje, ale także kłopoty szkolne, np. trudności z koncentracją uwagi. Złe odżywianie może się stać także powodem wielu chorób, takich jak: nadwaga, otyłość, wady postawy czy inne.
Dzieci nauczone prawidłowych nawyków żywieniowych w przyszłości same będą dbały o odpowiednie odżywianie, kulturę jedzenia
i będą przekazywały tę wiedzę swoim dzieciom. Żeby jednak tak się stało, również rodzice i nauczyciele muszą zadbać u siebie o takie nawyki, ponieważ dziecko nie zaakceptuje przekazywanych wzorców, jeżeli nie będzie ich widzieć u swoich opiekunów.
Aktywność fizyczna i higiena
Przykład rodziców i nauczycieli, którzy czynnie wypoczywają, może przyczynić się do tego, że dziecko również tak będzie spędzać wolny czas. Ćwiczenia fizyczne i zajęcia sportowe to jedna z najkorzystniejszych dla zdrowia forma odpoczynku.
Aktywność dobrze wpływa m.in. na serce, płuca. Zdaniem psychologów, udział dziecka w zabawach i grach ruchowych zaspokaja również wiele jego potrzeb, takich jak: potrzebę samorealizacji i spełnienia się, potrzebę walki, rywalizacji i konfrontacji z innymi, przynależności i identyfikowania się z grupą, potrzebę utrzymywania stosunków emocjonalnych, potrzebę uznania, sukcesu, poczucia własnej wartości, ale również doświadczenie porażki i pogodzenie się z nią.
Tak więc aktywność fizyczna wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Warto wpoić dzieciom także odpowiednie nawyki higieniczne zarówno pod względem czystości ciała, m.in. zębów, ubrania, jak również pod względem umysłowym. Mając na uwadze higienę umysłu dziecka, trzeba zastanowić się, czy zapewniamy mu wystarczającą ilość snu, czy nie spędza zbyt długiego czasu przed telewizorem lub komputerem – jeżeli tak, wówczas należy pokazywać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, stwarzać możliwości rozwoju różnych zainteresowań.
Ochrona przed nałogami
Kolejnym zadaniem stojącym przed rodzicami, opiekunami czy wychowawcami, jest przekazywanie właściwego wzorca w sferze używek. Nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu przez dorosłych ma negatywny wpływ na dzieci, które uczą się poprzez naśladownictwo.
Zdrowie jest wartością nadrzędną w życiu człowieka, dlatego nasza szkoła zdecydowała się przystąpić do projektu Szkół Promujących Zdrowie.